Tenerife počasí

Tenerife

750px-Flag_of_Tenerife.svgOstrov Tenerife leží v Atlantském oceánu blízko Afriky, přibližně 280 km od africké pevniny (pobřeží západní Sahary).  S rozlohou 2 034 km² je největším ze sedmi Kanárských ostrovů. Ostrov měří až 81 km na délku, jeho šířka se pohybuje mezi 6,5–47 km a jeho břehy omývá v délce 342 km Atlantský oceán.  Díky jeho poloze je často nazýván ostrovem jara, protože roční období se tady střídá jaro-léto-jaro.  Počet obyvatel je okolo 900 000, započteme-li migrující obyvatelstvo, přijíždějící obzvlášť na dočasné pracovní pobyty, může se toto číslo vyšplhat přes 2 000 000 obyvatel. Hlavním městem a největším městem ostrova je Santa Cruz de Tenerife (přes 200tis. obyvatel). Politicky patří Tenerife i ostatní kanárské ostrovy ke Španělsku, přičemž jsou součástí Autonomního společenství Kanárských ostrovů. Díky své rozmanitosti a příjemnému celoročnímu klima patří Tenerife mezi vůbec nejvýznamnější světové turistické destinace. Přesto budete mile překvapeni, jak klidné a čisté místo to je. Tenerife je oblíbeným místem nejenom „plážových turistů“, ale i milovníků pěší turistiky a trekingu, cykloturistiky, vodních sportů, potápění a rybaření, tenisu a golfu. Písek na plážích je na některých místech tmavý a jinde zlatý. Ve středu ostrova se tyčí 3718 m nad hladinu moře nejvyšší vrchol (vulkanického původu) Kanárských ostrovů, Španělska i Atlantiku - Pico del Teide.

 

 

Pico del Teide - výstup na vrchol

Výstup na vrchol hory Teide je oblíbený turisty během celého roku. Nahoru můžete vyrazit po svých nebo se nechat vyvézt lanovkou. Autem se dostanete až na parkoviště k dolní stanici lanovky Teleferico Teide (2356 m.n.m) (www.telefericoteide.es). Cesta lanovkou trvá 8-10 min a doveze vás pod vrchol Teide do výšky 3555 m.n.m.  Cena lanovky je 27 Eur za dospělého a 13,50 Eur za dítě od 3-13 let. Posledních 150 m na vrchol se musíte vydat pěšky. Cesta trvá asi 30 min a vede po upraveném chodníku, není nijak technicky náročná.  Výstup na samotný vrchol Teide je regulován správou parku. Je nutné povolení, které lze vyřídit bez problémů online www.reservasparquesnacionales.es  a je zcela zdarma. Při rezervaci povolení vypisujete jména a čísla pasu/občanského průkazu. Bez účasti objednatele je povolení neplatné. Pasy/občanské průkazy je potřeba mít s sebou, minimálně objednatel povolení bývá kontrolován. V případě, že vyrazíte na Teide na svou pěst bez využití lanovky, cesta nahoru potrvá kolem 4-5 hodin od parkoviště. Zpátky dolů půjdete asi 3,5 hodiny. Na pobřeží může být slunečné počasí a 25 stupňů, přesto na vrcholku hory může i mrznout. Zvolte vhodnou obuv a oblečení, obzvlášť v zimě, kdy bývá vrchol Teide pokrytý sněhem. Před plánovaným výšlapem zkontrolujte aktuální počasí na Teide.

 

 

 

mapa - ostrovy

Lodní přeprava mezi ostrovy

Kanárské souostroví tvoří sedm větších ostrovů vulkanického původu a jsou to Tenerife, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera, El Hierro, a další ostrůvky La Graciosa, Alegranza, Montaña Clara, Roque del Este, Roque del Oeste a Isla de Lobos. Mezi ostrovy se lze přepravovat lodní dopravou za příznivý čas. Cesta z Tenerife na Gran Canaria trvá 80 min. a cena se pohybuje kolem 40 eur/osobu za jednu cestu (info o ceně - říjen 2015). Ceny závisí na společnosti a na období, ve kterém se budete přepravovat. Přesné jízdní řády a aktuální ceny najdete na stránkách společnosti Fred Olsen nebo Naviera Armas.

 

 

Loro park pro malé i velké

Loro Park Návštěva Loro parku nadchne všechny věkové kategorie. Nenechte si ujít příležitost, vidět během jednoho dne živočichy od nejmenších mořských medúz až po kosatky. Loro park je na severovýchodním pobřeží ostrova ve městě Puerto de la Cruz. Vstupné pro dospělou osobu je 34 Eur a 23 Eur za dítě od 6 - 11 let. Děti do 6ti let mají vstup zdarma. Vstupné lze různě kombinovat s jinými službami nebo vstupy (například koupí "double ticket" v kombinaci se Siam parkem ušetříte 8 eur). Info o cenách zde. Zakoupení lístků online nebo na místě nemá na cenu vliv. Na stránkách www.loroparque.com najdete rozpis představení s kosatkami, delfíny, lachtany i papoušky. Představení se opakuje několikrát denně a vždy je trochu jiné. Kromě zábavy vás animátoři během show poučí o životě zvířat, které sledujete. Loro park je otevřený 365 dní v roce od 8:30 do 18:45 hod.

 

 

Siam Park - vodní park s největší umělou vlnou na světě

Siam park je vodní areál s okázalými atrakcemi a zábavou pro celou rodinu. Od roku 2008 ohromuje atrakcemi a exotickým prostředím mnoho návštěvníků. Z pohledu na některé skluzavky v Siam parku jde až mráz po zádech, ale pokud potlačíte obavy, budete odcházet plni dojmů. Ve vodním parku lze jednoduše trávit celý den bez chvilky nudy. Prohlédněte si celý park pomocí interaktivní mapy, ať víte dopředu, do čeho jdete. Velkou pýchou parku je největší umělá vlna na světě, která měří až 3 metry. Bazén s umělou vlnou si lze pronajmout soukromě. Vstupné do Siam parku je 34 Eur/dospělý a 23 Eur/dítě od 3-11 let. Ke každému vstupnému lze dokoupit tzv. "Fast pass", díky kterému nemusíte na atrakce čekat ve frontě ale chodíte přednostně. Tento urychlující kupon stojí 15 Eur. Do Siam parku si nemůžete vzít vlastní svačinu, ale bez obav, v parku je dostatek možností s občerstvením i jiných nákupů.

Siam park najdete na jihu ostrova blízko turistických oblastí Los Cristianos, Las Americas a Adeje. Autem z El Médana po dálnici TF1 trvá cesta asi 15min a sjedete výjezdem 73 nebo 74.

Otevírací doba: 1. května - 31. října od 10:00 - 18:00 a 1.listopadu - 30. dubna od 10:00 - 17:00.  Více informací o Siam parku můžete číst zde.

 

 

 

Nejoblíbenější pláže na Tenerife

Turisté se na jihu Tenerife koupou celý rok. Během zimních měsíců jsou to spíše ti otužilejší, ale právě měsíce prosinec-únor jsou oblíbené u windsurfařů a kitesurferů. Surfaři jsou ve vodě vždy, když jsou vlny, nehledě na roční období. Teplota vody bývá nejnižší v lednu a v únoru, a to kolem 19 stupňů Celsia. Během letních měsíců se vyšplhá maximálně na 24 stupňů Celsia. Písek bývá na pláži tmavý nebo zlatý. Na většině pláží si můžete za poplatek vypůjčit lehátko a slunečník. Na městských plážích bývá zakázán vstup psům. Některé povolují psy pouze na vodítku. Vybrali jsme několik oblíbených pláží a znázornili je v mapě pro lepší orientaci. Na ostrově ale najdete nespočet kouzelných pláží, některé z nich přeplněné turisty a některé opuštěné.

Pláže na jihu ostrova

  1. El Duque - světlý písek, pláž v blízkosti hotelů, vhodná pro děti
  2. Los Cristianos - světlý písek, městská pláž, vhodná pro děti
  3. Las Americas - oblázky, písek, skalnaté, ve městě, bary, restaurace
  4. Los Abrigos - oblázky, pláž na kraji vesničky
  5. La Tejita - písek, dlouhá pláž mimo město, pod horou Montana Roja je vyhlášená nuda pláž, v sezóně bývá na pláži větrno
  6. El Medano - písek, několik pláží ve městě i za městem, vhodná pro děti, v blízkosti kaváren a restaurací
  7. Pelada - písek, skály, pláž za městem, vhodná pro děti

 

Pláže na severu ostrova

1. Las Teresitas - pláž mimo město, možnost občerstvení, světlý písek, vhodné koupání pro děti
2. Playa de las Arenas, Buenavista del Norte - v blízkosti restaurace El Burgado, písek tmavý
3. Playa Bollullo, La Orotava - tmavý písek a oblázky
4. Playa Jardín, Puerto de la Cruz - dlouhá pláž s tmavým pískem, ve městě
5. Playa Socorro, Los Realejos - tmavý písek, mimo město, oblíbený surfový spot

 

 

Kdo má rád podmořský svět, ať přibalí šnorchl a potapěčské brýle

 

Mořská želva

Nejen příroda na povrchu je na tomto ostrově okouzlující. Ve vodách kolem ostrova žije pět druhů mořských želv. Mořské želvy tady můžete spatřit ve velikostech od 90cm do více než 2m během celého roku. Jestli želvy doopravdy uvidíte nemůžeme ovlivnit, ale můžeme vám doporučit místa oblíbená pro šnorchlování s častým výskytem želv.

Vhodná místa ke šnorchlování jsou například Playa del Duque,  Playa de las Arenas,  Playa de las Vistas,  El Puertito. 

Šnorchlování na Tenerife si můžete s vlastním vybavením užít zcela zdarma nebo si zaplatit průvodce a zapůjčení vybavení v některém z místních potapěčských center.

 

Tenerife počasí

O počasí na Tenerife by se dalo napsat mnoho. Za jeho rozmanitost může především poloha a existence Pico del Teide, která zadržuje srážky v horní polovině ostrova. Sever ostrova je vlhčí, častěji tam prší, příroda je zelenější a teploty jsou o něco nižší než na jihu. Zatímco vyprahlejší jižní část ostrova je slunná a teplá. Na pobřeží ostrova je celý rok příjemné jarní počasí. Průměrné teploty jsou mezi 20-23 stupňů Celsia. Velmi zřídka teploty klesnou pod 16ºC a ne často přesáhnou 30ºC.

Velký vliv na počasí na Tenerife mají pasáty vanoucí ze severovýchodu a studený mořský proud ze severu Kanárských ostrovů. Právě díky těmto větrům máme na Tenerife příjemné a vyvážené klimatické podmínky po celý rok. Pasáty v létě vzduch ochlazují a teploty se nevyšplhají vysoko přes 30ºC i přesto, že horká a suchá západní Afrika je velmi blízko. V zimě zase pasáty  udržují mírné klima.

Tenerife má 3 klimatické zóny. Na jihu ostrova vládne většinou subtropické klima, je velmi teplo a prší zřídka. Střední část ostrova, která je zpravidla zahalena v mracích (500 - 1200 m.n.m) má vyšší vlhkost, časté deště a teploty nízké i během letních měsíců. V horní části ostrova blíž k pobřeží jsou znatelné rozdíly mezi denními a nočními teplotami. Během dne bývá sucho a teplo a v noci střídá ochlazení.

Všem cestovatelům na tomto krásném ostrově doporučujeme, před každým výletem zkontrolovat počasí v cílové oblasti.